Konzultace po telefonu (po-pá) +420 720 071 364

Rychlá pokládka a snadná údržba, to je dlažba na terče

Nezařazené

V současné době existuje nespočet řešení pokládky nové podlahy. Které je ale to správné? V tomto článku vám představíme vlastnosti a benefity jednoho takového způsobu, kterým je dlažba na terče. U zákazníků v posledních letech tato dlažba hraje jednoznačně prim. Oproti klasické pokládce totiž nabízí širokou škálu výhod. Váháte nad způsobem pokládky nebo potřebujete poradit s postupem? Právě pro vás jsme připravili tento článek se souhrnem veškerých potřebných informací. 

Proč zvolit dlažbu na terče?

Tento způsob pokládky dlažby vychází ze sjednocené řady kruhových terčů, které slouží jako podpěra pro finální dlažbu. Vybírat lze z několika druhů terčů, které se liší nastavitelností výšky i cenou. Co se týče benefitů, v první řadě jistě oceníte snadnou pokládku, která nezabere příliš času. Ve výsledku lze ušetřit zároveň i náklady, jelikož tento způsob pokládky umožňuje v případě rozbití vyměnit jednotlivé dlaždice. Výměna celé plochy dlažby by byla zajisté finančně náročnější. Dalším benefitem je také to, že se tato dlažba nelepí, ani nespáruje. Pokládka tedy probíhá suchou metodou a se základním návodem jak postupovat si s ní poradí každý. Pod touto dlažbou lze vést potrubí, elektroinstalace a nejrůznější rozvody. Na dlažbě na terče oceníte také dobrou akustickou izolaci, lepší odtok vody, nižší zatížení konstrukce či schopnost tohoto povrchu překonat drobné nerovnosti a přizpůsobit se jim.

Kam lze tuto dlažbu pokládat?

Tato pokládka nalezne vhodné uplatnění jednak na terasách či balkonech, ale hodí se i k bazénům. U teras platí, že se při pokládce dlažby využívá buď mokrá metoda a nebo právě tato jednodušší varianta, tj. suchá pokládka dlažby na terče. Zajímá vás, co je mokrá metoda? Pod tou rozumíme klasickou pokládku s využitím nejrůznějších stavebních hmot, od malty, přes lepidla, až po beton. Jak již bylo zmíněno, suchá pokládka je v tomto ohledu jednoznačně snazší. Stačí si připravit plastové podložky, tedy terče, a na ně dále pokládat samotnou dlažbu. To vše, jednoduše a velmi efektivně.

Co si představit pod terči?

Tyto plastové podložky mají tvar kruhu a slouží jako spodní vrstva před pokládkou dlaždic. Terče se liší výškou, cenou a dalšími faktory, přičemž nejnižší cenu najdete u terčů s pevnou výškou. Dražší varianty umožňují větší flexibilitu. Nastavitelné terče naleznou uplatnění jak v interiérech, tak v exteriérech.

Jak postupovat při pokládce?

1. Připravte si podklad

Základním a prvním krokem při pokládce dlažby na terče (ve výšce 2 cm) je prvotní příprava. Jedním z kroků může být pokládka izolační fólie, ale není to nutně pravidlem. Tato fólie se pokládá v případě, že je nutné zajistit správné izolační vlastnosti.

2. Pokládejte nejprve z rohu

Pokládáte-li terče v exteriéru, ideální cestou je začít s pokládkou z jednoho z rohů zmíněného prostoru. Terče se pak položí a seříznou tak, aby těsně přiléhaly k hranám stěn. Od tohoto rohu můžete dále pokládat směrem do prostoru.

3. Nastavte terče do potřebné výšky

Pokud jste se rozhodli pro nastavitelné terče, je v tomto kroku výšku třeba nastavit pomocí klíče. Ten je zpravidla dodáván spolu s terči. Terče, které výšku neumožňují nastavit, je možné upravovat prostřednictvím gumových podložek. Na tento krok rozhodně nezapomínejte, jenom díky správnému nastavení výšky zajistíte vyrovnání spodního podkladu.

4. Pokládejte

Jestliže máte nastavené terče, můžete začít pokládat. Mezi terči se doporučuje taková vzdálenost, aby vyhovovala formátu keramické dlažby s rozměrem 2 cm. Při pokládce je nutné pravidelně kontrolovat rovinu pomocí vodováhy.

5. Dokončete

Při dokončení je vhodné zkontrolovat rovinu a stabilitu čerstvě položené dlažby.