Konzultace po telefonu (po-pá) +420 720 071 364

Industriální styl bydlení v 10 krocích

Nezařazené

Industriální styl se v posledních letech stal významným trendem interiérového designu. Industriál původně vznikl při přestavbě loftů ze starých továrních objektů v newyorské čtvrti SoHo v 60. letech 20. století, ale dávno již neplatí, že musí být tento styl limitován pouze na tyto prostory. S dodržením několika zásad a důkladným promyšlením můžete i z panelového bytu vytvořit neotřelý interiér s prvky industriálního designu.

Drsný design s prvky minimalismu, to je industriál. Základem při přestavbě bytu na industriální je zachovat, pokud je to možné, původní architektonický ráz a zároveň prostory zvětšit. Toho se většinou dosahuje pomocí rušení stěn. Dalším neodmyslitelným krokem je také odhalení cihel na některé ze zdí, případně natřetí těchto cihel bílou barvou.

1. Beton

Beton představuje úplný základ celé filosofie industriálního stylu. V dnešní době však nemusíte setrvávat u původního betonu, dobře poslouží také zajímavé imitace betonu nebo betonová stěrka.


2. Kovové prvky a doplňky

Beton a šedé plochy budou nejlépe fungovat v kombinaci s kovovými prvky. To mohou v industriálu představovat plechy, kovové schody, ocelové nohy u stolů nebo kovové skříně. Skvělými doplňky dále může být i třeba starý motor jako součást stolu nebo kolo zavěšené na zdi jako dekorace.

3. Střet starého s novým

V hypermoderních prostorách byste si se starým nábytkem poradili těžko. V případě industriálu ale toto neplatí, na první pohled opotřebované vybavení je naopak vhodné. Kožená sedačka, dřevěný stůl s patinou či stará lednička, to vše do industriálních bytů vhodně zapadne.

4. Zdůraznění původních konstrukcí

Odhalené trubky nebo původní kovové schody v industriálním bytu nejsou na obtíž, naopak jsou základními architektonickými prvky, které v kombinaci se správnými materiály vytvoří zajímavé prostory k bydlení.

5. Dřevo

S betonovými stěnami ve velkých prostorech vyniknou dřevěné podlahy. Pokud se však nechcete strachovat o svou podlahu a riskovat poškrábání dřeva, řešením mohou být vkusné imitace dřeva, které na první pohled nerozeznáte od originálu.

6. Rozlehlé prostory a vysoké stropy

V současné době si bytoví designeři dokážou poradit dobře i s industriálním vzhledem do malých bytů. Obecně však platí, že právě velká vzdušnost způsobená vysokými stropy a obecně velkými prostory dá vyniknout betonu, cihlám a kovu.

7. Větší plochy v tlumených odstínech

Základem barevného spektra v industriálních interiérech jsou šedá, černá a bílá barva. Ty tvoří základní paletu pro velké plochy a doplněny mohou být o decentní doplňky ve výrazných barvách, které dodají prostoru prvek jedinečnosti. Jádrem industriálu však jsou především čisté linie, ve kterých vyniknou typicky industriální materiály a vzory, tedy beton, plechy či dřevo.

8. Zdi s přiznanými cihlami

Původní cihly nebo design dlažby ve vzoru cihly představují spolu s betonem v industriálu základ. Pokud uvažujete nad proměnou menšího bytu na industriální, řešením může být přetřít cihly bílým nátěrem. Zachováte tak industriální ráz, ale zároveň interiéry provzdušníte.

9. Výrazná svítidla

V tomto případě neuděláte krok vedle, pokud interiér vybavíte klasickými žárovkami nebo svítidly, které se běžně využívají v továrnách. Dobře prostory také doplní závěsná světla.

10. Pokojové rostliny

Na první pohled strohý interiér mohou oživit právě pokojové rostliny. Vhodné jsou především ty bez výrazných květů, s velkými listy, které svou zelení zajímavě ozvláštní váš domov.